Методична репліка

Методична репліка. Завдання «Моя історія у слові»

Вітаю, колеги. Нещодавно в студентському житті моєї доньки відбулася цікава подія. Зустріч з викладачкою одного з литовських університетів, яка навчає студентів аргументаційного письма і надихає їх щодня ставати кращими версіями себе. Я б хотіла наразі поділитися з вами одним завданням, яке виконували 16-17-річні учні в межах цього курсу. Спробую описати це через рухи, які робили учні.

Завдання «Моя історія у слові»

Для початку студентам необхідно було обрати із запропонованого списку багатозначне слово, яке означає абстрактне поняття.

Після цього вони мали переформулювати визначення, яке знайшли в словнику, власними словами (по суті, зробити парафраз і записати у нотатник).

До кожного визначення (пам’ятаєте, що слово багатозначне?) студент мав дібрати історію з власного досвіду (досвіду своїх рідних), яка найточніше передає цей відтінок значення.

До наступного уроку учні мали заповнити гугл-форму, яка містила запитання:

  • Які значення має слово, що ви обрали?
  • Якими прикладами ви можете проілюструвати ці значення (1 значення, 2 значення, 3 значення…)?
  • Що ви можете сказати про це слово після дослідження? У чому це дослідження може бути вам корисне в подальшому?

Відповіді учнів були відправлені вчителеві й учням на пошту. Наступний урок був присвячений написанню есе обсягом 500-600 слів про власний досвід дослідження значення слова через особисті історії.

А для мене ця історія про навчання, у якому студенти мають можливість обирати, досліджувати, рухатися від досвіду до побудови власних сенсів, розуміти себе, свою історію і світ, що втілений у слові.

Оксана Шуневич, доцент кафедри методики викладання навчальних предметів Житомирського ОІППО, кандидат педагогічних наук

Методична репліка. «…Прометей чи Геракл?» – тема твору у 6 класі

Ми з дітьми писали сьогодні есе «Хто для людства важливіший – Прометей чи Геракл». Дуже жваво обговорювали про роль науки, технологій і освіти в суспільстві. І в обороні країни також). Чекаю на есе)

Оксана Онищенко, учитель-методист ACE school
20.09.2023 р.

Методична репліка. Усний переказ тексту з елементами опису

До речі про Гугл. Це непахане поле ідей). Наприклад, я давала завдання: за допомогою гугл карт прокласти маршрут для подорожі Україною, так щоб потрапити у цікаві місця – парки, палаци, музеї. Обрати вид транспорту (можна навіть пішки) і презентувати ці місця – чому ви їх обрали. Оце був бомбезний урок! Так цікаво було). Після цього на канікулах діти поїхали з батьками в деякі місця, які ми описували. До речі, мета в мене була – усний переказ тексту з елементами опису. Хотіла, щоб діти розвивали мовлення, вчилися робити презентації.

Оксана Онищенко, учитель-методист ACE school

Методична репліка. Літературний образ

Цього року започатковуємо нову рубрику на СвітЛіт – «Методична репліка». У ній ми плануємо в лаконічній довільній формі описувати ідеї, які виникли у вчителів під час підготовки до уроку і були реалізовані у навчальному процесі. Першим дописувачем стала Оксана Онищенко, учитель-методист ACE school. Власне, після знайомства з її повідомленням, і виникла ідея створити рубрику. Тож, слово п. Оксані та її учням.

Навчальний рік тільки-но почався, а в нас вже робота кипить, і неважливо, online це відбувається чи offline. Наш невеликий, але креативний 6–й online клас взявся за вивчення літератури одразу з важливого питання – з літературного образу. Тепер ми знаємо секрет, як закодувати у звичайному, на перший погляд, слові чи малюнку глибокий зміст. Та що там зміст – цілі картини світу та відчуттів! Наші шестикласники мали незвичайне завдання – закодувати свої художні образи або ж дібрати приклади традиційних чи вічних образів, за якими однокласники мають здогадатися, про що йде мова. Марго створила власну гру з трьох рівнів: щоб пройти кожен, потрібно виконати завдання з розшифровки художніх образів. І ми таки дійшли до останнього рівня (хоча й не без допомоги пані Оксани)! Ілля створив образ пандемії ковід, а ще дібрав образи, традиційні для Китаю. Стьопа намагався нас заплутати таємничими образами Канади, Вовчик нагадав, які традиційні образи пов′язані зі США. Згадали і нові українські образи: півник з Бородянки (незламність та стійкість), Привид Києва (захисник). І ось тепер, озброєні такими крутими знаннями, вирушаємо вивчати міфи. У нас тут купа ідей, далі буде!

Оксана Онищенко, учитель-методист ACE school